Gebelik

Gebelik, bir kadının rahminin içinde bir fetüsün geliştiği dönemi tanımlamak için kullanılan terimdir. Gebelik, son regl döneminden bebeğin doğumuna kadar süren yaklaşık 40 haftalık dönemi kapsar. Tıbbi olarak gebelik takibi, trimester olarak adlandırılan üç hamilelik bölümüne ayrılarak yapılır. Yani her bir trimester yaklaşık olarak üç aylık zaman diliminden oluşur.

Gebeliğin belirtileri nelerdir?

Gebeliğin çok erken döneminde bile annede birçok fiziksel ipucu vardır. Ancak her kadın bireysel özellikler taşıdığı için gebelik belirtileri de çeşitlidir. Peki gebelik belirtileri nelerdir ilk hafta görülen en belirgin belirti hangisidir? Gebeliğin ilk belirtilerinden en önemlisi adet kanamasının gecikmesidir. Bir kadında adet gecikmesi olmadan önce bile bazı erken belirti ve bulgulardan bazıları gözlenebilir.

Diğer gebelik belirtileri;

Akıntı

Bulantı

Kusma

İştah artışı

Göğüslerde hassasiyet ve gerginlik hissi

Halsizlik

Yorgunluk

Sık idrara çıkma ihtiyacı

Hafif lekelenme şeklinde vajinal kanama

Kasıkta hafif kramp

Taban vücut ısısında yükseklik

Pozitif gebelik testi

Baş ağrısı

Kabızlık

Duygu durum değişikliği

Baş dönmesi

Solukluk

Sezgisel olarak hamile olduğunu hissetme şeklinde sıralanabilir. İştah artışı nedeniyle hamilelikte beslenme aşırı bir hal alabilir.

Evde idrar kullanarak yapılabilen gebelik testleri ile adet gecikmesinden 1 hafta sonra gebelik saptanabilmektedir. Son dönemlerde henüz adet dönemi gelmeden 2-3 gün önce yapılabilen erken gebelik testi kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.