Kimler Kürtaj Yaptırabilir?


Kürtaj halk arasında sanıldığı üzere sadece gebeliği sonlandırmak için yapılan bir işlem değildir.  Kapsamlı bir uygulama tekniği olan kürtaj işlemi düşük sonrasında hastanın rahim içinde kalan gebelik parçalarını temizlemek, boş gebeliği sonlandırmak ve kalp atımı duran ceninin alınması içinde uygulanmaktadır.  Tedavi ve hastalık nedeniyle başvurulan bir cerrahi işlem olan kürtaj basit olduğu kadar yasalar tarafından düzenlenen ve sınırlandırılan bir operasyondur.

Kürtaj operasyonu gebeliğin sonlandırılmasını sağladığı gibi tanı amaçlı rahim içinden materyal alınmasını da sağlayan bir yöntemdir. İstemli olarak gebeliğin sonlandırılması kliniğimizde 18 yaşını doldurup reşit olan kadın hastalarımıza uygulanmaktadır.  18 yaşını doldurmuş bekar bayanların kürtaj hakkı yasaldır, 18 yaşından büyük ve evli bayanlar eşlerinin imzalı onayını alarak kürtaj işlemi olabilirler.

18 yaşın altındaki bayanlar evli veya bekar fark etmeksizin anne-baba onayı alarak kürtaj olabilirler.  Ancak ülkemizin belirlediği yasalar dahilinde 15 yaşın altındaki hiçbir kadına aile onayı olsa dahi kürtaj işlemi uygulanmamaktadır.

Kliniğimizde son adeti üzerinden 10 hafta koşulunu sağlamaları suretiyle18 yaşını doldurmuş evli-bekar bayanlara kürtaj operasyonu yapılmaktadır.  18 yaş altındaki bayanların aile onayları gerekmektedir…