Kürtaj Nedir?


Kürtaj genel anlamıyla rahim içi istenmeyen gebeliğin sonlandırılma işlemidir. Gebeliğin tahliye edilmesi olarak tanımlanabilecek kürtaj işleminin halk arasında hamileliğin sonlandırılması olarak bilinir.  Tıbbı literatürde gebelik terminasyonu ve dilatasyon küretaj olarak geçen operasyon bir nevi rahim içinin temizlenmesi olarak düşünülebilir. Gebeliğin sonlandırılmasının yanı sıra kürtaj işlemi hamile olmayan anormal adet kanamaları yaşayan hastalarda tanı ve tedavi amacıyla da uygulanabilmektedir.

Yasalar ile sınırları belirlenen kürtaj operasyonu ameliyat olarak kabul edilmese de anestezi uygulanan bir tekniktir.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Kürtaj tekniği istenmeyen gebeliğin sonlandırılmasıdır, rahim içindeki ceninin çeşitli yöntemlerle alınması uygulamasıdır. İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması, bebeğin kalp atımının durması, sakıncalı ilaç kullanımı, rahim kalınlaşması tespit edilen hastalarda kanser tanısı koymak ve doku tanısı elde etmek amacıyla uygulanmaktadır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Muayene edilen hastanın bilgilendirilmesi ve işlemi kabul etmesiyle birlikte anesteziyle uyutulan hastanın vajina ve rahim ağzı açılmaktadır. Vajinanın antiseptik solüsyonla temizlenmesinin ardından rahim ağzının çekilerek simetrik bir konuma getirilmesiyle operasyon başlatılır. Ekseriyetle ortalama birkaç dakika süren operasyon sonrasında cenin alınarak rahim içi temizlenir. Operasyon sonrasında hasta uyandırılarak gün içinde taburcu işlemi gerçekleştirilir.  Oldukça basit bir operasyon olan kürtaj sonrasında hasta gündelik hayatına devam edebilir.

Kürtaj Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat olarak kabul edilmeyen kürtaj tekniği cerrahi bir müdahale olduğu için hastaların operasyon öncesi dikkat etmesi ve yapması gereken kurallar bulunmaktadır. Sedasyon tipi anestezi kullanılacağı için hastanın operasyon öncesi 4-6 saat yeme ve içmeye son vermesi gerekir. Sigara kullanan hastaların 4-6 saat öncesi sigara içmesi önerilmemektedir. İşlem öncesinde kan sulandırıcı bir ilaç kullanmaması gerektiği uyarısı yapılmaktadır.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj işlemi aynı gün içinde tamamlanan basit bir operasyon olması nedeniyle hasta işlem sonrasında taburcu edilir. Ancak sedasyon anestezi uygulandığı için hastanın 6 saat boyunca araba kullanması gibi aşırı dikkat isteyen aktivitelerden uzak durması önerilir. Hasta operasyonun ardından 1 ile 2 saat sonrasında normal yeme içme eylemini yapabilir. İşlem sonrasında doktor tarafından verilen ağrı kesici ve antibiyotiklerin eksiksiz ve düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Operasyonu takiben hasta bir hafta ve 10 gün aralığında adet ağrılarına benzeyen ağrılar ve az miktar kanama yaşayabilir. Korkulmaması gereken bir durumdur, ancak kanama çok yoğun ise işlemin yapıldığı merkeze ulaşması gerekmektedir.  Nitekim işlem sonrasında hiç kanama görülmemesi de normal bir durumdur.

Kürtaj operasyonun devamında hastanın 2 hafta sonrasında kontrole gelmesi istenmektedir. İşlem sonrasında hasta duş alabilir fakat küvet ve havuz kullanımı 2 hafta boyunca önerilmemektedir. Hasta işlem sonrasında günlük hayatına devam edebilir, ertesi gün iş başı yapmasında bir sakınca yoktur.

Cinsel ilişki kürtaj operasyonunu takip eden 15 gün boyunca önerilmemektedir.  Bunun nedeni ise cinsel organlarda oluşabilecek olan muhtemel enfeksiyon riskidir. Yapılan işlemin devamında hasta 4-6 hafta arasında ilk adet kanamasını görmektedir, kanamanın az olması beklenen bir durumdur.

Kürtaj Operasyonunun Riskleri Nelerdir?

Kürtaj operasyonu riski düşük ve basit bir işlem olmakla birlikte uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir tekniktir. Steril olan ortamlarda, alanında uzmanlığı bulunan doktorlar ve merkezlerde yapılmalıdır. İşlemin bireyde yaralayıcı ve olumsuz sonuçlar doğurmaması amacıyla bilgilendirilip kabul etmesi üzerine gerçekleştirilmelidir. 

Üreme organlarının zarar görmemesi, bilinçsiz cerrahi uygulamanın yaratmış olduğu yoğun kanamaların önüne geçilmesi adına mutlaka tam teşekküllü bir sağlık kuruluşunda uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir…