5 Haftalık Kürtaj

5 Haftalık Kürtaj ülkemizde yasal olarak uygulanmakla birlikte evli veya bekar fark edilmeksizin hastanın onayıyla gerçekleştirilmektedir. Evli kadınların eşlerinin de onay vermesiyle birlikte sağlık kuruluşlarında ve hastanelerde gerçekleştirilen gebelik sonlandırma yöntemine Kürtaj denilmektedir. Gebelik sonlandırma için en erken 5. hafta önerilmektedir. Fetüs rahme 5. haftada yerleştiği için ultrasonda görülebilmektedir. Gebeliğin süresini son adet gördüğünüz tarihten hesaplayabilirsiniz.

5 Haftalık Kürtaj da hastaya lokal anestezi uygulanarak vajina ve vajina ağzı antiseptik ilaçlarla temizlenir. Rahim içerisine kanüller uzatılarak ultrason eşliğinde enjektör ile gebelik sonlandırılır. Operasyon sırasında rahim içi tamamen temizlenerek işlem sonlandırılır.  Hasta odaya alınarak dinlendirilir. Kartal Kadın Doğum Merkezimizde gerçekleştirilen 5 Haftalık Kürtaj sonrasında hastaya doktor tarafından antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi uygulanır.

Operasyon sonrasında hasta taburcu edilirken bir hafta sonrası için kontrole çağrılmaktadır. Hasta kürtaj sonrası yeniden gebe kalabilmektedir.