Hamilelikte Vajinal Değişiklikler Olur Mu?

Hamilelikte Vajinal Değişiklikler Olur Mu, gebelik döneminde genital bölgede değişim olur mu soruları her kadının merak ettiği sorular arasındadır.  Kadın açısında güzel olduğu kadar zorlayıcı bir süreç olan gebelik, anne adayını fiziksel ve ruhsal olarak etkilemektedir. Ortalama 9 ay 10 süren hamilelik sürecinde kadınların vücudunda bazı değişimler olmaktadır.  Göğüslerde hassasiyetle birlikte görülen diğer fizyolojik değişimler ciltte koyulaşma ve vajinal değişikliklerdir.  

Hamilelik sürecinde hassaslaşan ve değişen vajina da bu süreçten etkilenmektedir. Özellikle de gebeliğin ilerlediği haftalarda vajina enfeksiyona yatkın bir hale gelebilir. Hamilelikte Vajinal Değişiklikler Olur Mu sorusunu soran anne adayları gebelik süreçlerinde akıntıyla karşı karşıya kalabilirler. Hormonların artışıyla pH dengesi bozulacağı için çoğu kadında vajinal akıntı gözlenmektedir. Genellikle kokusuz ve renksiz olan bu akıntıya lökore denir ve tedavi gerektirmez.

Vajina içerisindeki koruyucu bariyer flora hormon artışları nedeniyle etkisiz kalacağı için anne adayı enfeksiyona açık hale gelmektedir.  Hamilelikte Vajinal Değişiklikler Olur Mu sorusuna yanıtımız şu olabilir, estetik açıdan vajina da görünüm değişmezken mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar görülebilir.  Bir diğer fizyolojik değişiklik idrar kaçırmadır, uterusun mesaneye baskısı sonucunda idrar kaçırma görülebilir.