Vajinal Histerektomi

Rahim alınması ameliyatı olarak bilinen histerektomi operasyonunun birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birisi de vajinal histerektomi uygulamasıdır.  Vajinanın üst tarafından açılan bir kesi ile cerrahi aletler kullanılarak rahim ağzı ve rahmin alınması operasyonudur. Ameliyat esnasında nadir durumlarda yumurtalıkların alınması da gerekebilir. Hastada görülen rahim sarkması, adet dönemlerinin yoğun bir şekilde geçmesi, iyi huylu miyomların boyutlarının artması, makat sarkması ve idrar kesesinin sarkması da TOT operasyonu ile birlikte vajinal histerektomi ameliyatına eklenebilir. 

Vajinal Histerektomi yapılabilmesi için hastanın sağlık durumunun elverişli olması gerekmektedir.  Hasta daha önce hiç vajinal doğum yapmamış veya vajinası genişlemiş ise histerektomi vajinadan yapılamaz. Operasyon sırasında cerrah tarafından gerek duyulur ise Kolporafi anterior ve posterior (vajina ön ve arka onarımı) yapılabilir. 

Operasyonu takriben hasta 2 gün boyunca hastanede kalarak durumu gözlemlenir.  Ameliyat esnasında atılan dikişler 30 gün içerisinde kendiliğinden vücuttan atılmaktadır. Operasyonu gerçekleştiren doktor tarafından 40 gün boyunca cinsel ilişkiye girmek, havuza ve denize girmek tavsiye edilmez. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün dikişlerin sıcak suyla temas etmemesi gerekir. 

Vajinal Histerektomi ameliyatı sonrasında hasta bir süre idrar boşaltmakta sıkıntı yaşayabilmektedir. Yumurtalıkları alınmayan ve menopoz öncesi dönemde olan hastalar da hormon seviyelerinin düşmesi halinde bir süre östrojen tedavisi alabilirler.  Menopoz sonrası dönemde olan hastalar için hormon tedavisine ihtiyaç yoktur...