Kürtajın Yasal Süresi Kaç Haftadır?

Kürtajın Yasal Süresi Kaç Haftadır en çok karıştırılan ve halk arasında merak edilen konulardan bir diğeridir. Toplumla alakalı bir konu olan kürtaj işlemi ülkemizde kanunlar aracılığıyla yapılarak yasalar tarafından belirlenmiştir. Her ne kadar isteğe bağlı olarak gelişen gebeliği sonlandırma operasyonu kanunlara uygun olacak şekilde sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Son yapılan yasal düzenlemeye göre evli çiftlerin kürtaj kararına birlikte karar vermesi gerekmektedir. Evli bayanlar kürtaj olmak için eşlerinin iznini almak zorundadır.

Kürtajın Yasal Süresi Kaç Haftadır sorusuna gelecek olursak, kürtaj işleminin gerçekleşebilmesi için hamileliğin 10. haftayı geçmemesi gerekmektedir. Ancak bu durumda bazı istisnalar mevcuttur, sağlık sorunlarının oluşması anne adayı ve bebeğin sağlığını tehdit eden durumlarda gebelik sonlandırılabilmektedir.  Doktorlardan oluşan kurulun kararıyla gebeliğin kaçıncı hafta olduğuna bakılmaksızın kürtaj operasyonu gerçekleştirilir. 

Kürtajın Yasal Süresi Kaç Haftadır sorusunun bir diğer cevabı hamileliğin 2.5 ayını geçmemesidir. Fetüsün 10. haftayı geçmesi halinde fetüsün yaşam hakları doğmaktadır.  Yaşam hakkı doğan fetüsün isteğe bağlı olarak yaşam hakkının elinden alınması yasaktır ve cezaya tabidir. Ülkemiz sınırları içerisinde 2.5 aylık hamileliği geçen anne adaylarına isteğe bağlı olarak kürtaj yapılamaz.