Doğum Sonrası Yırtılma İzlerinin Onarılması (Perinoplasti)

Genital estetik alanına dahil olan Perinoplasti, vajinada oluşan deformiteleri, sık doğum sonrası oluşan şekil kaybı ve kontrolsüz  epizyotomi kesilerinin kötü iyileşmesi sonucunda yapılan cerrahi müdahaledir. Vajina estetiğine dahil olan perinoplasti, doğum sonrası yırtılma izlerinin onarılması işlemidir diyebiliriz. Genital bölgede oluşan deformiteler kişinin sosyal hayatını ve psikolojisini de etkilemektedir.

Çoğu kadının estetik kaygı taşımasına neden olan bu durum fonksiyonel olarak da zorluk yaşamalarına neden olmaktadır. Fiziksel ve psikolojik hayatın sağlığı açısından genital estetik ameliyatları arasında sıklıkla başvurulan bir operasyon olan Perinoplati normal doğum esnasında bebeğin daha rahat bir pozisyonda vajinadan çıkması için atılan kesilerin iyileşmediği veya kötü bir şekilde iyileşmesi durumunda yapılan bir müdahaledir. 

Doğum esnasında doktor tarafından atılan bu kontrollü kesiler kimi zaman iyi bir şekilde iyileşmemektedir ve kötü bir görünüme sahip olabilmektedir.  İlerleyen zamanda kişinin bu durumdan rahatsızlık duyması halinde doğum dikiş izlerinin düzgün iyileşmemesi halinde gerçekleştirilen operasyon hastanın özgüvenini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Perinoplasti estetiği doğum yapan kadınlara daha çok uygulandığı gibi daha önce doğum yapmamış ancak anüs ve vajina arasında cilt fazlalığı yaşayan kişilere de uygulanmaktadır.

Doğum sonrası kesilere atılan dikişlerin iyileşmemesi hastaya acı ve ağrı verebilmektedir. Bu kısımda devreye giren perinoplasti estetiği deformite olan perine bölgesinin onarılmasını kapsar. Genel anestezi altında gerçekleşen operasyon 30 dakika gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Yapılan işlem sonrası perine bölgesi eski görünümüne kavuşmaktadır, acı ve kanama durumu yaşanmamaktadır. 

Perinoplasti ameliyatının iyileşme süreci 1 haftadır, hastaya operasyonu takriben 2-3 gün boyunca muz masajı yapması doktoru tarafından tavsiye edilmektedir...