Kızlık dikimi, Kızlık diktirme

Cinsellikle beraber kızlık zarı bozulan bayanlar Kızlık dikimi, Kızlık diktirme operasyonlarına başvurarak kızlık zarını onarmak istemektedir. Ataerkil toplum baskısı ve aile yetiştirmesinden kaynaklı olarak genç kızların bekaretinin evlilik yoluyla kaybedilmesi beklenir.  Bu nedenle kızlık zarı dikimi operasyonları sağlık için gerekli olmadığı gibi hastanın talebi üzerine gerçekleşmektedir.  Kızlık dikimi, Kızlık diktirme cinsel ilişki esnasında kan gelmesi için yapılan bir tıbbi müdahaledir.  Kadın doğum uzmanları tarafından yapılan bu işlem de hastaya anestezi verilerek acı ve ağrı duyulmaması sağlanmaktadır. 

Kızlık dikimi, Kızlık diktirme operasyonu iki farklı yöntem ile yapılmaktadır.  Geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimidir, hasta kendi kararıyla her iki yöntemden birini seçebilmektedir. Geçici Kızlık dikimi genellikle hastaların düğünden önce tercih ettikleri bir yöntem olup kalıcılığı yoktur.  Geçici kızlık zarı dikiminde kullanılan dikiş iplikleri bir hafta içinde erimektedir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise vajinanın iç dokusundan parça alınarak yapay bir zar oluşturulur. 

Bu operasyon tamamen hastanın talebiyle gerçekleştiği için hasta bilgileri gizlidir, 3. şahıslarla paylaşılmaz. Kızlık zarı dikimi sonrasında cinsel ilişki esnasında kan gelmektedir. Kızlık zarının onarılmasının ardından cinsel ilişki gerçekleşmiş ise sonrasında bu işlemin yapıldığı anlaşılmaz. Ancak kalıcı kızlık zarı dikimi yapılmış ve cinsellik gerçekleşmediği sürece jinekolojik muayene sırasında doktor tarafından fark edilebilir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi cinsel ilişkiye girilmediği müddetçe uzun yıllar kalabilir. İşlem esnasında vajende daraltıldığı için kanama gerçekleşir ve kızlık zarının bozulduğu anlaşılmaz. İşlemi geçiren hastanın bir süre hijyene ve ağır kaldırmamaya dikkat etmesi gerekir. Operasyonu geçiren hastanın dikkat etmesi gereken durumlar;

- Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır

- İyileşme tam olarak gerçekleşmeden dar kıyafetler giymekten kaçınmalıdır

- Ani hareketlerden ve ağır şeyler kaldırmaktan kaçınılmalıdır

- Doktorun vermiş olduğu ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır