Cinsel İşlev Bozukluklarının Nedenleri Ve Görülme Sıklığı

Cinsel işlev bozuklukları kadın, erkek ve çiftlerin doyurucu bir cinsel birliktelik yaşamalarını engelleyen tıbbı, psikolojik  ve sosyal etkileri bulunan bir rahatsızlıktır. Bireylerin ruhsal sağlıklarını da etkileyen cinsel sorunlar, çiftlerin doyurucu bir cinsel yaşam sürmelerinin de önüne geçmektedir. Cinsel işlev bozuklukları cinsellikle ilgili korku, kaygı, kaçınma, kasılma, ilişki esnasında ağrı, erkeklerde sertleşme güçlüğü ve orgazm olamama gibi sıkıntılara yol açar.  Erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu sertleşememe iken her üç kadından birinde orgazm olamama rahatsızlığı görülmektedir. 

Erkek penisinde uyarıma ve kadınlarda vajinal ıslanmayla başlayan cinsellik farklı aşamaların bir bütünüdür.  Çok boyutlu yanları bulunan cinsellikte aşamalardan birinde sorun oluşması çiftlerin doyurucu cinsel birliktelikte bulunmalarını imkansız hale getirir. Cinsel istek azlığı, tiksinti, erken boşalma, sertleşme bozukluğu, kadınlarda uyarılma bozukluğu cinsel işlev bozukluğunun belirtisidir. 

Organik ve psikolojik nedenlere bağlı olan cinsel işlev bozuklukları her iki nedende kaynaklanıyor olabilir.  Hastanın öyküsüne göre rahatsızlığın hangi nedenden kaynakladığı bulunarak tedavi yoluna gidilmektedir. Tanı yöntemlerinin uygulanmasının ardından tedavi aşamasına geçilerek bireylerin sağlıklı bir cinsel hayat yaşamaları hedeflenir. Psikolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar psikolojik terapi tedavi edilmeye çalışılırken organik nedenlerden kaynaklı sorunlar ilaç tedavisi ve cerrahi müdahaleyle tedavi edilmektedir. 

Cinsel işlev bozuklukları tedavi edilmediğinde kişilerde ruhsal travma yaşatırken hayatlarından aldığı tatmini azaltmaktadır. Ruhsal rahatsızlıkların tetiklenmesine neden olarak bireylerin hayat kalitesini düşürmektedir...