Kürtajın İlacı Var Mı?

Kürtajın İlacı Var Mı, düşük ilacı bulunur mu sorularını sizler için araştırarak en doğru yanıtları bulduk. Ülkemizde kürtaj işlemi cerrahi uygulamayla gerçekleşmektedir.  Birçok ülkede geçerli olan vakumlu kürtaj yöntemiyle gebelik sonlandırılmaktadır.  İnternette kürtajın ilacı var mı, hap kullanarak gebelik sonlandırılır mı aramaları yapılmaktadır.  Tıbbi işlem dışında gebeliğin sonlanmasını sağlayan bir yöntem bulunmaktadır.  Kürtaj hapı, düşük hapı olarak da bilinen ilacın ismi RU 486'dır. Türkiye de olmak üzere birçok ülkede kullanılması önerilmemekle birlikte satışı yapılmamaktadır. 

RU 486 isimli ilaç 7 haftalık gebelikleri geçmeyen hamile kadınlarda kullanılır. Kürtaj hapı gebeliğin rahim içerisine yerleşmesini ve devamında gelişimini engellemektedir. Hamileliğin devamını sağlayan progesteronun etkisini düşürerek gebeliğin düşükle sonuçlanmasına neden olur.  Kürtajın İlacı Var Mı sorusuna cevaben kullanılan RU 486 aslında bir çeşit ülser ilacı olup yan etkileri mevcuttur.

Ülkemizde yasal yollarla satışı bulunmayan düşük hapının yan etkileri

  • Şiddetli mide bulantısı 
  • Kusma 
  • İshal 
  • Düşüğün tam olarak gerçekleşememesi
  • Rahimde parça kalması 

Kürtaj hapının kullanılması halinde rahimdeki kasılmaları artıran başka bir ilaçta eş zamanlı olarak kullanılabilir.  Düşük hapı kullanacak olan bayanların 18 yaşından büyük, 35 yaşından küçük, 7 haftalık gebeliği geçmemiş olması gerekmektedir.  Son olarak da dediğimiz gibi ülkemizde kullanımı yasal olmadığından eczanelerde kürtaj ilacı satılmamaktadır...