Vajinoplasti - Vajina Daraltma Ameliyatı Nedir?

Genital estetik alanına giren Vajinoplasti, estetik jinekoloji kategorisine girmektedir.  Vajina daraltma ameliyatı olarak da bilenen bu işlem cerrahi operasyonla yapılmaktadır.  Kadın hastaların genital bölgelerinden memnun olmaması, özgüven problemleri yaşaması ve cinsel ilişkiden kaçınması halinde talep edilen işlem cinsel ilişkide haz alamama, his kayıpları ve orgazm güçlüğü gibi fonksiyonel rahatsızlıklarda işlevsel amaçlıdır. 

Vajina sarkması, idrar torbası ve bağırsak sarkmasıyla  birlikte cinsel ilişki esnasında hoş olmayan seslerin çıkmasına neden olmaktadır. Normal doğum sonrasında sıkça karşılaşılan vajinadaki deformasyonlar kalıcı olabilmektedir.  Çiftler arasında zamanla bir probleme dönüşen bu durum çoğu hastanın cinsel isteksizlik yaşamasına ve ilişkiye girmekten kaçınmasına neden olmaktadır. Vajinal doğum, yaşın ilerlemesi ve gebelik gibi durumlar vajinanın normal boyutlarının bozulmasına ve genişlemesine sebebiyet vermektedir. 

Cerrahi yolla vajina daraltma işlemi bu kısımda devreye girerek vajinanın eski sıklığına kavuşması amaçlanmaktadır. Vajinal rejüvenasyonun bir diğer anlamı ise genital bölgenin yenilenerek gençleştirildiği olarak tabir edilebilir. Jinekologlar tarafından yapılan vijanoplasti ameliyatları ortamalama 45-60 dakika arasında sürmektedir. Vajina genişlemesi fazla olan hastalarda içeriden 7-8 cm daraltma sağlanabilmektedir. İşlem sonrasında kanal daraltılırken vajinanın derinliği azalmamaktadır. Operasyonu gerçekleştiren jinekoloğun tecrübesi ve bilgisi sayesinde başarılı sonuçlar alınarak hastanın cinsel ilişkiden zevk alması ve orgazm olması sağlanır. Fazla dokuların alınması ve özel bir dikimi içeren operasyon sonrasında dikişlerin alması gerekmez. Ameliyatı takriben hastanın iyileşme süresi ortalama 4 ila 6 hafta arasında değişiklik göstermektedir. 

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında hasta günlük hayatına hemen dönebilmektedir ancak doktor belirleyeceği iyileşme süreci içerisinde cinsel ilişkiye girmemesi tavsiye edilir.