HPV Virüsü Ve HPV Aşısı

Oldukça bulaşıcı bir DNA virüsü olan HPV (Human Papilloma) rahim kanserine neden olan ve belirti göstermeyen bir virüs türüdür.  Kansere neden olan en az 15 farklı tipi bulunan HPV cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. HPV bağlı oluşan kanserlerin %75'i Tip 16 ve 18 HPV'dir. Bu virüsün kansere ve siğile neden olan türleri mevcuttur, kadın ve erkekleri eşit derecede etkileyebilir. Virüsün kanser yapan türleri yüksek riskli olarak tanımlanırken çoğunlukla servikal, orofarinks, vulva, vajina, prekanseröz ve anüs kanserlerine sebep olmaktadır. 

Enfekte olan bir kişiyle cinsel yolla birleşmeyle bulaşan HPV oldukça bulaşıcı olduğu gibi genital bölgeyle temas sonrası bulaşmaktadır. Virüsün bulaşıcılığını önüne geçmek için HPV aşısı geliştirilmiştir ancak aşının tedavi edici bir özelliği yoktur. Kişi daha önce enfekte olmuş ise aşı tesir göstermemektedir.  Daha çok koruma sağlayan HPV aşısı birincil koruma sağlar ve 3 aşı tipi olacak şekilde geliştirilmiştir. Aşıların temel amaçları lezyonları ve kanser oranlarını azaltmaktır. 

Her yaştan kadına uygulanabilen HPV aşıları erkek çocuklarına da uygulanabilmektedir. Rahim kanserini büyük ölçüde önlenmesini sağlayan aşılar virüs tiplerine göre 2, 4 ve 8 doz olarak uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki her yıl 250 bin kadın rahim kanserinden hayatını kaybetmektedir.  HPV aşısı bu anlamda önemli bir koruma sağlarken HPV ile mücadelede önemli bir rol taşımaktadır. 

9 yaşından itibaren kız ve erkek çocuklarına 2 doz uygulanabilen HPV aşısı, 14 yaştan itibaren 3 doz uygulanabilmektedir. İlk dozun enjekte edilmesinden 2 ay sonra ikinci doz enjekte edilebilir.  3. doz HPV aşısı bir önceki aşıdan 3 ay sonra vurulabilir. Kol ve bacağa kas içine yapılan aşı HPV siğillerine karşı da koruma sağlamaktadır. Aşı yaptırmadan önce her hangi bir tetkik veya tarama yapılmasına lüzum yoktur. 

HPV aşısında en sık görülen yan etkiler; ağrı, hafif şişlik ve kızarıktır ciddi bir yan etkisi yoktur. Hamilelere uygulanması tavsiye edilmemektedir ancak aşı yapıldıktan sonra gebe olduğunu öğrenen kişiler için herhangi bir uygulama mevcut değildir. 

Virüse bağlı oluşan siğillerin mutlaka tedavi edilmesi gerekir aksi taktirde dağılım göstererek ilerleyen safhalarda kansere neden olabilir. HPV testi 30 yaş üstü kadınlarda yapılırken rahim ağzından alınan doku örnekleri incelenmektedir...