Labioplasti Estetiği Nedir?

Genital estetik günümüzde kadınlar tarafından sıkça tercih edilir hale gelmiştir. Kozmetik kaygıların yanı sıra fonksiyonel bozukluklar genital estetiğin bir ihtiyaç halini almasını sağlamıştır.  Genital estetik cerrahi operasyonlarla birlikte cerrahi dışı operasyonları da kapsayan çeşitli işlemlerin genel adıdır.  Labioplasti Estetiği ise kadınların vajina bölgesindeki dudakların düzeltilmesi operasyonudur. Estetik kaygılarla birlikte kişinin fonksiyonel sorunlar yaşaması halinde Labium adı verilen dış dudakların kısaltılması veya küçültülmesi operasyonudur. İç dudakların asimetrik olarak büyük olması veya sarkık olması nedeniyle gerçekleştirilen bu işlem, ender olarak dış dudaklara uygulanabilmektedir. 


Doğuştan olduğu gibi ergenlik döneminde hormonların düzensizliğiyle ortaya çıkabilen bu sorunlar ilerleyen yaşla birlikte dokuların zayıflamasıyla kişiye rahatsızlık vermeye başlayabilir. İç dudaklardaki şekil bozukluklar kilo alıp verme, doğum, vulvar enfeksiyonlar sonrasında da ortaya çıkabilir. Her kadında farklı bir görünüme sahip olan dış genital organların normal bir tanımı yoktur. Kişinin genital organından yaşamış olduğu memnuniyetsizlik ve rahatsızlık sonucunda cinsel isteksizlik, tahriş, özgüven problemleri psikolojik olarak da etkilenmesine neden olmaktadır.

Labioplasti ameliyatları hastanın klinik durumuna göre cerrahi işlemle yapılmaktadır. Ameliyat öncesi hastaya lokal, genel veya regional anestezi verilmektedir. Genital bölgedeki dudaklara asimetrik bir gürünüm verilirken, fazla olan dokular dışarıya çıkarılmaktadır. Labioplasti Estetiği ameliyatı ortalama olarak 6 saat sürmekle birlikte gün içinde gözetimi sağlanarak taburcu edilebilmektedir.  Hasta ameliyat sonrasında 2-3 gün istirahat etmeli ve cinsel ilişkiden en az 6 hafta uzak durmalıdır...