Genital Estetik Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Estetik ameliyatların amacı kişinin vücudunda değişiklikler meydana getirerek yaşam kalitesini yükseltmek adına yapılmaktadır.  Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte tıp dünyasında gerçekleştirilen estetik ameliyatları bıçak altına yatmanın dışına çıkarak lazer ve radyofrekans teknolojileriyle ameliyatsız estetik kavramının doğmasına neden olmuştur. Genital estetik kapsamında gerçekleştirilen ameliyatsız estetik ameliyatlar hastanın iyileşme süresi minimum seviyeye indirilerek ağrı ve sızı çekmemesi amaçlanmaktadır. Nitekim genital bölgesinden memnun kalmayan kadınların başvurdukları genital estetik gündelik hayatlarında yaşadıkları cinsel isteksizliğinin önüne geçmek amacıyla günümüzde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. 

Kişinin hayatında ve bedeninde büyük değişimler yaratan estetik ameliyatlar, cerrahi ve cerrahi dışı müdahaleleri kapsar. Halk arasında vajina estetiği olarak da bilinen genital estetik operasyonları üreme organlarının mevcut halinin kişiyi rahatsız etmesi halinde gerçekleştirilmektedir  Toplum içerisinde kendisini bu sebeple rahatsız hisseden, cinsellik esnasında huzursuzluk yaşayan kadınların talepleri doğrultusunda uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Genital Estetik Operasyonları 

  • Labioplasti (İç dudak estetiği)
  • Majoraplasti (Dış dudak estetiği)
  • Vajinoplasti (Vajina daraltma)
  • Klitorohudoplasti (Klitoris estetiği)
  • Perineoplasti (Perine düzeltilmesi)

Kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olan faktörlerden birisi olan genital organlardaki deformasyonlar kişinin özgüvenini yitirmesine de neden olmaktadır. İlişki esnasında kaçınma, orgazm problemleri, sürekli olarak karanlık sevişmek istemek gibi sonuçlara neden olmaktadır. Ayrıca genital organda görülen deformasyonlar fonksiyonel anlamda da sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Genel olarak bakıldığında genital estetik ameliyatları riskli operasyonlar arasında değildir, ameliyatı yapacak olan doktorun deneyimi ve tecrübesi oldukça önemlidir. Operasyonun zorluk derecesi yapılacak olan işlemin türüne göre değişiklik göstermektedir.