8 Haftalık Kürtaj

Gebelikte 8 Haftalık Kürtaj hem yasal açıdan hem de sağlık açısından uygundur.  8 hafta gebe olan bir kadının rahminde bulunan fetüs ultrason muayenesinde rahatça görülebilmektedir. İstenmeyen hamilelik veya bazı sağlık sorunları nedeniyle bebeğin alınması durumuna verilen isim Kürtaj operasyonudur.  Kartal Kadın Doğum Merkezimizde uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen bu tıbbi işlem merdiven altı, hijyen koşullarına uyulmayan yerlerde yetkisi olmayan kişiler tarafından yapıldığında hayati risk taşımaktadır. 

8 Haftalık Kürtaj yaptırmak isteyen kişi doktor olmayan veya steril olmayan ortamlarda bu işleme tabi tutulursa enfeksiyon kaparak ağır sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalabilir. Kiniğimizde bebek aldırma işlemi vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılmakta olup, hastanın operasyon ve sonrasında ağrı sızı çekmemesi sağlanmaktadır. Jinekolog tarafından yapılmayan gebelik sonlandırma operasyonlarında rahimde parça kalma durumları yaşanabilir. 

Kürtaj işleminin akabinde hasta gün içinde normal yaşantısına dönerek bir iki saat sonrasında yeme içmeye dönebilir.  Operasyon sonrasında doktor tarafından hastaya ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları verilerek bir hafta sonrasında kontrole gelmesi beklenmektedir..