Kürtaj Sonrasında Cinsel Yaşam

Gebelik sonlandırma operasyonuna kürtaj adı verilmektedir.  Hamileliğin ilk 10 haftası içinde gerçekleşen kürtaj işlemi basit bir müdahale olup dakikalar içinde yapılabilmektedir.  Uzman jinekologlar tarafından vakumlu kürtaj yönetimiyle özel kanüller yardımıyla yapılan operasyon acısız ve ağrısızdır. Kürtaj öncesinde hastalara anestezi verilerek psikolojik ve fiziksel olarak etkilenmemeleri sağlanır. Hastaya operasyon sonrası dinlenme odasına alınır ve ortalama yarım saat içinde anestezi etkisi geçer.

Aynı gün içinde hasta evine dönebilir ve duş alabilir.  Kürtaj sonrasında hafif kanamaların ve kasık ağrılarının yaşanması normaldir Hastaların merak ettikleri konulardan biri de kürtaj sonrasında cinsel hayatlarının etkilenip etkilenmeyeceğidir.  Kürtaj sonrasında cinsel yaşam bir süre için durdurulmalı, rahmin ve vücudun kendini toplaması beklenir.  Jinekologlar gebeliği sonlandırma sonrasında en az 15 gün cinsellikten uzak durulması gerektiğini belirtir. 

Kürtaj sonrasında yaşanabilecek enfeksiyon ve rahim zedelenmesine karşın cinsel aktivitelerden uzak durulması gerekir. 15 günlük sürenin ardından bir adet döneminin atlatılması en ideal zamandır.