Pendik Kürtaj

Pendik Kürtaj,  tıbbı gerekçe olmadan istenmeyen gebeliği sonlandırma işlemine verilen isimdir.  Kişinim çocuk sahibi olmaya kendisini hazır hissetmemesi veya planladığından fazla çocuk sahibi olmak istememesiyle birlikte gebeliğine son vermek için uygulana bir yöntemdir.  Kürtaj operasyonu kişinin onayını gerektiren, evli ise eşinin de onayı alınarak uzman doktorlar tarafından donanımlı hastane veya özel kliniklerde gerçekleştirilen bir cerrahi işlemdir. 

Sanıldığı kadar ağrılı ve acılı bir işlem değildir, kürtaj işleminin akabinde hasta gün içinde evine giderek normal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Kürtaj işlemi günümüzde en çok tercih edilen vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılmaktadır. Riskler göze alındığında en az hasar verici yöntemlerden biri olan vakumlu kürtaj oldukça güvenilir bir kürtaj türüdür. 

Kartal Kadın Doğum Merkezimizde psikolojik etkileri göze alınarak kürtaj operasyonları anestezi verilerek uygulanmaktadır. Hastaya damar yolu açılarak başlanan operasyon 15 ile 20 dk arasında sürmekle birlikte, işlem sonrasında hasta 2 saat içinde yemek yiyebilir. Gündelik hayatına hemen adapte olan hastalarımız kürtaj sonrası ortalama 6 hafta içinde yeniden adet görmeye başlamaktadır...