Bakirelerde Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

Vajinal muayene olarak da bilinen jinekolojik muayene her kadının belli dönemlerde yaptırması gereken bir muayene tipidir.  Kadın hastalıklarının teşhisi ve tanısı açısından oldukça mühim bir kontroldür.  Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu kontrol esnasında rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve vajen kanserleri yanı sıra enfeksiyonlar erken aşamada teşhis edilebilir. Henüz cinsel bir birliktelik yaşamayan kişiler Bakirelerde Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır merak etmekle birlikte bazı endişelere sahip olabilirler. 

Jinekolojik muayenenin bakire olsun veya olmasın tüm kadınlara sağlık açısından yapılmalı, aktif jinekolojik rahatsızlıkların takibi sağlanmalıdır. Adetli veya adet olunmayan bir dönemde yapılan jinekolojik muayene, hastanın belden aşağısı çıplak halde  bir örtü altında bacakları açık şekilde litotomi pozisyonunda gerçekleştirilir.  Plastik veya metal spekulumun vajine içerisine sokulmasıyla muayene gerçekleştirilir. Bakirelerde Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır,  kızlık zarı bozulur mu soruları da bu kısımda birçok kadının aklına takılan endişe  verici sorulardır. 

Jinekolojik muayeneye geçilmeden önce Jinekolog hastanın aktif cinsel hayatını ve bakire olup olmadığına dair öyküsünü sormaktadır.  Henüz bakire olan hastalarda spekulum muayene ve vajinal ultrason tekniği kullanılamaz.  Kızlık zarının bozulma ihtimali olacağı için Bakirelerde Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır kısmını sizlere ayrıntılı bir şekilde aktarmak istiyoruz.  

Öncelikle muayene edilecek hasta henüz bakire ise doktor dış getital organlara gözle muayene gerçekleştirerek mevcut akıntı, enfeksiyon ve lezyon rahatsızlıkları değerlendirilir. Transabdominal ultrason yardımı ile yumurta ve rahim incelenebilir.