Büyükçekmece Kürtaj

Büyükçekmece Kürtaj gebeliğin erken sonlandırılması için ülkemizde ve dünyada kullanılan yöntemdir. Rahime yerleşen ceninin tahliye edilmesi, bebek aldırmak olarak da bilinen kürtaj operasyonu yıllardır kullanılmaktadır.  Teknolojiyle birlikte tıbbin ilerlemesi sonucunda farklı kürtaj yöntemleri ortaya çıkarken, sıklıkla tercih edilen en acısız yöntem vakumlu kürtajdır. 

18 yaşını doldurmuş her kadın kendi isteği ve onayı dahilinde kürtaj işlemi talep edebilir ancak 10 haftalık gebelik süresini geçmiş ise kürtaj işleminin uygulanması yasaktır.  Kürtajı yapanda yaptıranda aynı oranda cezaya çarptırılmaktadır.  Yasal kürtaj süresini aşan kadın hastalara kürtaj yapan merdiven altı mekanlar ve yasa dışı klinikler hastaların hayatını riske atmaktadır.  

Gebeliğin ilk evrelerinde başarılı sonuçlar alınmasını sağlayan vakumlu kürtaj 4. haftadan 10. haftalık gebeliğe kadar uygulanabilmektedir. Kürtaj operasyonunu en basit hale indirgeyen vakumlu kürtaj yöntemi sayesinde hastanın tedavisi en sağlıklı şekilde tamamlanarak normal hayatına dönmesi sağlanabilmektedir. Hem doktor hem de hasta tarafından sıklıkla tercih edilen vakumlu kürtaj ortalama 10 dakika süren bir işlem olmakla birlikte hastada vajinal kanama olup olmadığı tespit edilerek bir kaç saat gözetim altında tutulmaktadır...