Vajina Dış Dudak Estetiği

Genital estetik son yıllarda kadın hastalara uygulanan operasyonlar arasında önde gelen müdahaleler arasındadır.  Genital bölgede zamanla veya doğuştan oluşan kusurlar ve deformasyonlar kişiyi psikolojik ve fiziksel olarak kötü etkilemektedir.  Genital estetik kapsamında yapılan müdahalelerden birisi de vajina dış dudak estetiğidir. Tıbbı adıyla Vulvoplasti, dış dudaklardaki görünüm ve işlevsel bozuklukları gidermek için kullanılan bir operasyondur.  Genellikle doğum sonrası ortaya çıkan bu deformasyonlar kendiliğinden iyileşmediği için cerrahi müdahale gerektirmektedir. Doğumsal ve yapısal olarak büyük, asimetrik, sarkık veya uzun olabilen dış dudaklar genital bölgenin estetik görünümünü ciddi anlamda kötü gösterebilmektedir. 

Dış dudakların sarkık olması kadınların rahatça giyinebilmelerini engeller ve özgüven kayıplarına neden olur. Hemcinsleriyle kıyaslama yapmalarına ve partnerlerine karşı kendilerini kötü hissetmelerine sebep olabilir. Vajina dış dudaklarında oluşan şekil bozuklukları ve hacim değişiklikleri cerrahi operasyonlarla ile giderilebilir.  Bu kısımda devreye giren Vulvoplasti ameliyatı iz bırakmadan büyük oranlarda başarı sağlamaktadır.

Uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında oldukça pratik olan dış dudak estetiği sarkan dudakların toplanması, büyük dudakların ise küçültülerek daha sıkı bir görünüme kavuşmasına sebep olur. Fazla boyutlarda bir dolgunluk ve sarkma var ise kenarlardan kesi atılarak fazla dokular dışarıya atılmaktadır.  Dış dudak estetiği ortalama 1 saat süren bir operasyondur, kişisel temizliğe dikkat edildiği müddetçe hızla iyileşme göstermektedir. Ameliyat sonrasında şişlik ve morluğun görülmesi normal bir durumdur, hastanın bir ay boyunca cinsel ilişkiden uzak durması tavsiye edilmektedir...