Doğum Çeşitleri ve Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünyaya yeni bir canlı getirmek heyecan verici mutluluk dolu bir his olduğu kadar stresli ve zor bir süreçtir. Her kadının doğum hakkında tecrübesi ve deneyimi farklıdır. Fiziksel ve zihinsel olarak kadınlar için zahmetli bir dönem olan gebelik sonra sıra bebeğin dünyaya geliş anına gelmektedir. Her doğum anı bebek ve anne için öznel, kendine özgüdür. Günümüzde ve eski dönemlerde kadınlar normal doğumla bebeklerini hayata getirmektirler.  Normal doğuma engel teşkil eden durumlarda tıbbi müdahale edilerek bebek sezaryen yöntemiyle dünyaya getirilmektedir. 

Çoğu anne normal sürecin işlemesini tercih ederek doktorları aksi bir tavsiyede bulunmadığı süreçte normal doğumu tercih eder. Annenin vücut yapısı ve sağlık durumu elverişli ise bir sorunla karşılaşmaksızın bebek vajinal doğumla dış dünyaya dünyaya gelir. Anne adayının doğum zaman geldiğinde kasılmaları artmaya başlar ve bebek aşağıya doğum kanalına doğru ilerlemeye başlar.  Serviks esneyip açılırken her yeni kasılmayla birlikte vücutta oksitosin hormonu salgılanmaya başlar. 

Kasılmaların sıklaşması doğum anının yaklaştığının en bariz belirtisidir, bu süreçte anne adayı doğum sancısı çekmeye başlar. Doğumun ilerlemesine yardımcı olan kasılmalar aslında doğumun rehberi niteliğindedir. Doğum esnasında anne vücudunda endorfin hormonu salgılanarak annenin içsel tecrübesi ve bebeği dışarı itme içgüdüsü çoğalır. Vajinal doğum sezaryenle doğuma kıyasla daha çabuk gerçekleşmektedir. Yeni anne normal doğumun akabinde saatler sonra ayağa kalkıp günlük yaşantısına kolayca geçiş yapabilir. Sezaryen doğum sonrası iyileşme biraz daha geç olmaktadır. Her doğumda sezaryen ihtimali bulunur, doğum esnasında ortaya çıkacak uyumsuzluklar normal doğumun gerçekleşmesini engelleyebilir. 

Doğum sonrasında bebeğin ağlamasıyla  birlikte annesiyle tensel teması ilk sütün bebeğe verilmesi aralarındaki güçlü bağın güçlenmesini sağlamaktadır. Büyük ölçüde doğum öncesinde yapılan muayeneler doğum çeşidini belirlerken acil durumların ortaya çıkışıyla uzman doktor sezaryen seçeneğini uygulayabilir. 

Doğum şeklini belirleyen faktörler:

  • Leğen kemiğinin normalden dar olması 
  • Bebeğin duruş şekli 
  • Aktif kanama
  • Bebeğin beklenenden iri olması
  • Doğum süresinin uzaması
  • Rahim ağzının yeteri kadar açılmaması
  • Düzensiz kasılmalar