En Sık Yapılan Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Genital bölgesinde oluşan deformeler ve şekil bozuklukları yüzünden çoğu kadın özgüven kaybı yaşamakla birlikte, cinsel ilişki sırasında da sorunlarla karşılaşabilmektedir.  Bu yazımızda En Sık Yapılan Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir sorusunu yanıtlarken, bahsi geçen operasyonlar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.  Ülkemizde ve çoğu yurt dışı ülkelerinde kadınların genital estetik alanında en sık başvurdukları işlemler Vajinoplasti ve Labioplasti ameliyatlarıdır.  Estetik kaygısı ve işlev kaybı ile kadınlar için  bir ihtiyaç halini alan bu tarz operasyonlar, deneyimli ve tecrübeli doktorlar tarafından yapıldığında operasyonun başarı oranı büyüktür. 

En Sık Yapılan Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Vajinoplasti

Vajina daraltma, vajina sıkılaştırma ameliyatı olarak da bilinen vajinoplasti, kolajen bağ dokusunun zayıflamasıyla vajina da yaşanan gevşemeleri toparlamak için yapılan işlemdir. Zorlu ve sık doğumlar, menopoz, yaşın ilerlemesiyle meydana gelebilen vajina bollaşması fazla dokuların çıkartılmasıyla vajinanın sıkılaşmasını ve eski yapının kazandırılmasını sağlamaktadır.

Labioplasti

İç dudak estetiği olarak bilinen labioplasti ameliyatı çoğunlukla estetik kaygılar ve cinsel ilişkiden haz alamama durumlarında hastalar tarafından talep edilen bir operasyondur.  Doğuştan iç dudakların büyük, sarkık ve geniş olması kişinin kendinden hoşnutsuz olmasını ve cinsel ilişkiden kaçınmak istemesine neden olmaktadır.  Labioplasti ameliyatı hastanın görünüm, hijyen, psikolojik, işlevsel açılardan rahat edebilmesi amacıyla yapılmaktadır. Sarkan vajina iç dudakları kesilerek küçültülür ve estetik bir görünüme sahip olması sağlanır. 

En Sık Yapılan Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir sorusunun yanı sıra genital estetik ameliyatlarının kazanımları nelerdir merak ediyorsanız aşağıda hemen belirtiyoruz.

  • Kadınların yaşamış olduğu pek çok fiziksel sorunu ortadan kaldırmaktadır
  • İstedikleri kıyafetleri giymelerini sağlamaktadır
  • Özgüvenlerinin artmasını sağlar
  • Daha iyi ve daha güzel hissetmelerini sağlar
  • Partnerlerinden çekinti duymalarını engeller
  • Cinsel ilişki esnasında haz almalarını sağlar 
  • Cinsel isteksizlik problemini ortadan kaldırır.