Miyom Ameliyatları

Her 5 kadının birinde görülen miyomlar iyi huylu tümörlerdir ve rahimin düz kas tabakasında oluşmaktadır. İyi huylu (selim) tümörler olan miyomlar bağ doku ve düz kaslardan meydana gelir, bulunduğu bölgeye göre isimleri farklıdır. İntramural miyom rahim kas tabakasının içinde bulunanlardır. Subseröz miyom ise rahim dışında büyüyen miyomlara verilen addır. Submüköz  miyom ise iç rahim duvarında büyüyen miyom türleridir. 

İyi huylu urlar olan miyomlar her ne kadar tümör olsalar da kişinin hayatını tehlikeye atmazlar. Kadınlarda ortalama olarak %15-25'inde görülen miyomların boyutları farklıdır. Büyük boyutlara ulaşan miyomlar, ortalama %10-20 kadında ameliyatla alınması gerekir. Miyomların oluşmasında genetik yatkınlıkta söz konusu olmasına rağmen birçok faktörde oluşumlarını hızlandırabilir. Nitekim üreme çağındaki 35-55 yaş aralığındaki kadınlarda hormonlara bağlı olarak miyom boyutlarında değişiklikler gözlenebilir. Menopoz dönemine giren kadınlarda hormon seviyelerinin düşmesi akabinde miyomların büyüme hızları da düşmektedir. 

Küçük boyutlarda olan miyomlar hastalara ciddi sağlık sorunları yaşatmazlar, lakin büyük kitlelere dönüşen miyomların rahime zarar verme olasılıkları yüksektir. Hasta bu durumda aşırı kanama, ele gelen kitle, uzun süren regl, ağrı, düşük yapma ve hamile kalamama gibi problemlerle karşılaşabilirler. 

Miyom Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?

Miyomların ameliyatla alınması için öncelikle hastanın şikayet boyutu dinlenmektedir. Hastaya zarar vermeyen belli bir rahatsızlığa sebep olmayan miyomlar hormonlu hormonsuz ilaçlarla tedavi edilebilir. Boyutlarıyla birlikte bulundukları bölgeye göre neden oldukları şikayetler, büyüme hızları ve türüne göre doktorun kararıyla ameliyatla alınabilir. 10 cm'den büyük olan, kanser şüphesi bulunan miyomlar açık laparatomi tekniği ile alınmaktadır.  Hastanın bikini bölgesine atılan yatay kesi sayesinde cerrahi aletlerle miyom alınarak rahim onarımı yapılır. Hasta ameliyat sonrasında 1 ile 2 gün aralığında müşahede altında tutularak durumu gözlemlenir.  Hasta taburcu olduğu süre içinde ağır işlerden sakınması, 15 gün cinsel ilişkiden sakınması gerekmektedir...