Kürtaj Sonrası Başıma Bir Şey Gelir Mi?

Konu hamileliği sonlandırmak olduğunda her kafadan bir ses çıkmaktadır.  Halk arasında yanlış bilgiler dolaşırken, kürtaj olmayan isteyen kadınlar net ve doğru bilgi arayışına girmektedir.  Gebeliği sonlandırma operasyonu olan kürtaj sonrası başıma bir şey gelir mi vb. sorular sıklıkla sorulmaktadır. İlk olarak doktor gözetiminde hijyenik koşullar altında yapılacak olan kürtaj işleminin basit ve ağrısız bir işlem olduğundan bahsetmek isteriz.  Nitekim hastanın rahatlığı ve psikolojik etkileri düşünülerek işlem öncesinde anestezi verilmektedir.  Lokal ve genel anestezi seçeneği bulunan vakumlu kürtaj işlemi ortalama 10 ile 15 dakika arasında sürmektedir. 

Kürtaj Sonrası Başıma Bir Şey Gelir Mi sorusuna geri dönecek olursak her tıbbi işlem gibi kürtaj operasyonunun da bazı riskleri bulunmaktadır.  Enfeksiyon ve rahimin birbirine yapışması sendromu sayabileceğimiz durumlar arasında yer almaktadır.  Kısa ve zahmetsiz bir operasyon olan kürtaj sonrasında hastanın sağlığı açısından dikkat etmesi durumlar mevcuttur.  Cinsel ilişki, havuz gibi topluma açık alanların kullanımı enfeksiyon riskini arttırarak hastanın kötü şekilde etkilenmesine neden olur.  Kürtaj sonrası başıma bir şey gelir mi diye korkmanıza gerek yoktur.  

Kürtaj sonrasında aynı gün hasta normal yaşantısına dönebilir ancak rahmin kendini toparlaması 6 haftayı bulabilmektedir.  Kürtaj sonrasında yeniden hamile kalabilirsiniz ancak doktorlar en az 2 ay boyunca beklemenizi tavsiye etmektedir.