Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genital estetik alanına giren Labioplasti ameliyatı vajinadaki iç dudakların küçültülmesi operasyonudur.  İç dudaklarda doğuştan, sık doğum yapmaktan veya yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen şekil bozuklukları cerrahi müdahale ile onarılıp düzeltilmektedir.  İç dudaklardaki büyüklük, sarkıklık, kırışık görünüm ve genişlik operasyon kapsamında giderilerek estetik bir görünüm kazanması sağlanmaktadır.  Operasyonu yapan uzman doktorun tecrübesi ve bilgisi işlemin başarısını etkileyen en büyük faktördür. 

Genital estetik alanında en fazla rağbet gören işlemlerden birisi olan Labioplasti ameliyatı fazla dokunun alınması ve devamına estetik dikişlerin atılmasıyla yapılmaktadır.  Cerrahi bir uygulama olmasından ötürü hastaya lokal anestezi verilmektedir.  Son derece ağrısız ve acısız bir işlem olan iç dudak küçültme ve düzeltme ameliyatı renk değişim sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır.  Labioplasti ameliyatı kişinin yaşamakta olduğu foksiyonel sorunları ortadan kaldırmasıyla birlikte kişide özgüven artışına da neden olmaktadır. 

Labioplasti Ameliyatı

İç dudakların sarkık olması veya normal boyutlarından büyük olması kadınların rahatça giyinmesini engellediği gibi cinsel yaşamında kendini yetersiz ve kusurlu hissetmesine de neden olabilmektedir. Hastanın beklentileri ve sağlık durumunun kontrolünün ardından gerçekleştirilen operasyon özel isteğe bağlı olarak genel anestezi verilerek de uygulanabilmektedir.  

Ameliyatta atılan estetik dikişler kendiliğinden atıldığından dikiş aldırmayı gerektirmez ve herhangi bir iz kalmaz. Hasta ameliyatın ardından tüm kontrollerin tamamlanması kaydıyla taburcu edilmektedir.  Ameliyat yeri hızlı ve acısız bir şekilde iyileşirken, hastanın bir hafta boyunca ayakta duş alarak cinsellikten uzak durması tavsiye edilmektedir.

Labioplasti ameliyatları cinsel isteği azaltmamaktadır, orgazmı kolaylaştırdığı kanıtlanmıştır. Operasyonun gerçekleşeceği merkezi ve doktoru seçerken ekstra bir özen göstermeli, genital bölge anatomisine vakıf jinekologlar tarafından işlem yapılmalıdır.