Samandıra Kürtaj

Samandıra Kürtaj genellikle gebelik sonlandırmak için uygulanan tıbbi bir işlemdir. Kısaca açıklamak gerekirse rahim içinden doku almak anlamına gelen kürtaj, rahim kalınlaşması ve düzensiz adet kanamalarında da kullanılan bir işlemdir. Tedavi ve biopsi amaçlı kullanılan kürtaj yöntemin tıbbi ismi Küretaj olmakla birlikte günümüzde vakumlu kürtaj ile yapılmaktadır. Tıbbı tahliye olan kürtaj korkulacak, hastanın günlerce hastanede kalmasını gerektirecek bir ameliyat değildir.  Cerrahi işlem olarak geçen kürtaj, lokal veya genel anestezi verilerek başlar.  Hastanın acı hissetmediğinden emin olarak vajinanın ve rahim ağzının temizlenmesiyle operasyona başlanır. 

Ortalama 10 ile 20 dk süren işlem son olarak pansuman yapılarak sonlandırılır.  Hasta gün içinde klinikten ayrılarak hayatına kaldığı yerden devam edebilir, iki saat içinde yeme içme yaparak duş alabilir.  Kürtaj yaptıran hastalar ilerleyen dönemlerde yeniden hamile kalabilir.  

İşlem sonrasında hastanın yoğun olmayan kanama yaşaması normaldir, ortalama 6 hafta içinde yeniden adet görmeye başlayabilir. Detaylı bilgi almak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için Kartal Kadın Doğum Merkezimizi arayabilir randevu alabilirsiniz...