Sultangazi Kürtaj

Sultangazi Kürtaj sonrası kısırlık oluşur mu sorusu çokça merak edilen, kulaktan dolma bilgilerle en çok tartışılan konulardan biridir.  Bu konuda gerekli ve gerçek açıklamayı yaparak aklınıza takılan tüm soruları yanıtlamak istiyoruz.  İlk olarak kürtajın nasıl bir işlem olduğundan bahsedelim.  Kürtaj işlemi rahim içindeki ceninin alınması, rahim içinin tahliye edilmesi operasyonudur. Kürtaj işlemi esnasında yumurtalıklara ve üreme fonksiyonlarına zarar verilmez.

Sultangazi Kürtaj işlemi steril ortamlarda modern cihazlar ve uzman doktorlar tarafından gerçekleştirildiğinde herhangi bir sorunla karşılanmaz.  Her operasyon sonrasında komplikasyon oluşması ihtimalini düşünürsek, enfeksiyona bağlı olarak rahim içinde yapışıklık görülebilir.  Rahim içinde oluşan bu yapışıklık ceninin rahme tutunmasını engelleyerek hamile kalınmasını olumsuz yönde engelleyebilir. 

Rahimde oluşan yapışıklık kamerayla girilerek histeroskopi ile açılır. Kişi daha sonrasında hamile kalmak istediğinde bir sıkıntı yaşamaz. Kürtaj sonrasında hastanın bir kaç dinlenmesi yeterlidir, kendi isteğiyle taburcu edilerek gündelik hayatına dönebilir...