Kürtaj Yasak Mı?

Kürtaj Yasak Mı merak edilen bir diğer konu, halk arasında farklı yorumlar ve yanlış bilgiler hala dolaşmaya devam etmektedir.  Ülkemizde kürtaj işlemi yasak değildir, Türkiye'de 1983 yılında bu yana isteğe bağlı hamileliği sonlandırma operasyonu yapılmaktadır. Nüfus Planlaması Yasası kapsamına giren kürtaj işlemi isteğe bağlı olarak kadınların gebeliklerine son vermesini kapsar.  Yasal olarak kürtaj işlemindeki kısıtlama kaldırılırken bazı koşullar altında gerçekleşmesi serbest bırakılmıştır.  

Kürtaj Yasak Mı sorusuna verdiğimiz hayırken, 10 haftalık gebelik süresini aşan hamileliklerde kürtajın yapılması yasaklanmıştır.  Evli bir kadın eşinin izni olmadan kürtaj olamadığı gibi 18 yaşını doldurmayan kadınların kürtaj için ebeveynlerinin onayını almak zorundadır. Çok karıştırılan bir diğer konu ise Devlet hastanelerinde kürtaj işleminin yapılıp yapılmadığıdır. Devlet sağlık sigortası tarafından kürtaj işlemi karşılanmaktadır, aynı zamanda özel kliniklerde ve doktor muayenelerinde de yapılmaktadır.

Türkiye'de kürtaj yasak olmadığı gibi 10. haftayı geçen gebelikler sağlık durumları olmadığı sürece yapılamaz.  Anne ve bebek hayatı tehlikeye düştüğünde haftaya bakılmaksızın gebelik sonlandırılır.   Bunun akabinde bir suç sonucu meydana gelen gebelikler Türk Ceza Kanunu uyarınca 20. haftaya kadar sonlandırılabilmektedir.