Kürtaj Gizlilik Hakları

Kürtaj Gizlilik Hakları hakkında merak edilenleri açıklamak, doğru bilinen yanlışları düzeltmek istiyoruz.  Kürtaj adı verilen operasyon gebeliğin sonlandırılarak rahim içerisinden cerrahi yolla alınması demektir.  Ülkemizde kürtaj işlemi yasalar tarafından bazı koşullar altında gerçekleştirilmektedir. 10 haftalık yasal sınırı aşan gebeliklerde kürtaj işlemini yaptırmak ve yapmak suçtur ve cezaya tabidir.  Kürtaj Gizlilik Hakları içerisinde yer alan bir diğer mevzu ise 18 yaşını doldurmuş evli kadınların kürtaj işlemi için eşlerinin rızası  ve onaylarının alınmasıdır.  Eşlerinin yazılı onayı olmadan kürtaj operasyonu yapılmamaktadır.

Gebeliğini sonlandırmak isteyen kadınlar Kürtaj Gizlilik Hakları konusunda bazı endişelere sahiptir.  Kartal Kadın Doğum Merkezimizde gerçekleştirilen kürtaj operasyonları 3. şahıslardan gizlenerek hasta bilgileri kimseyle paylaşılmamaktadır. Hastanın mahremiyeti özel olduğu kadar durumun hassasiyeti aşırı özen istemektedir. 

Merkezimizde evli veya bekar reşit olmuş kadınlara yasal süreyi dolmamış gebeliklerinde kürtaj yapılmaktadır. Gebeliğini sonlandırmak isteyen kadınlar kliniğimizden başvurarak uzman jinekologlarımızdan randevu talebinde bulunabilirler.