Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalabilir Miyim?

Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalabilir Miyim sorusu birçok kadının aklını karıştıran, çekimserlik hissetmelerine neden olduğu bir konudur.  Öncelikle açıklamak istiyoruz ki kürtaj yani hamileliği sonlandırma işlemi ülkemizde yasal olmakla birlikte her 18 yaşını doldurmuş 10 haftalık gebelik süresini  aşmayan kadın kürtaj yaptırma hakkına sahiptir. Evli kadınların ise eşinin onayını alarak hamileliğini sonlandırma seçeneği bulunmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemi vakumlu kürtaj yöntemidir, her hasta için özel kanüller kullanılarak rahim içindeki dokular aspire edilir. 

Kürtaj operasyonu sonrasında teorik olarak 2 ve 3. haftadan sonra hamile kalınabilir. Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalabilir miyim diyen bir kadın kendi isteğiyle işlemi takriben yakın bir süreçte yeniden hamile kalabilir. Ancak jinekologlar kürtaj operasyonu geçiren bir hastanın yeniden gebe olmak için 3 ay beklemesini tavsiye etmektedir.  Kürtaj sonrası yeniden hamile kalmak için en ideal süre 3 ay ve sonrasıdır.  Rahimin yeniden kendini toparlaması için bu süre gereklidir. 

Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalabilir miyim, kürtaj kısırlığa neden olur mu gibi sorular halk arasında kulaktan kulağa yanlış bilgilerin yayılmasına neden olabilir. Kürtaj işlemi kısırlığa neden olmadığı gibi doğum kontrol yöntemi de değildir. Doktorun önerdiği süre içinde beklenilmesi halinde anne adayları yeniden gebe kalabilirler...