Vakumlu Kürtaj

Kürtaj operasyonlarının birçok metodu bulunmaktadır, son yıllarda en çok tercih edilen yöntemi ise Vakumlu kürtaj olmasıdır.  En çok talep edilen kürtaj operasyonlarından biri olan Vakumlu kürtaj hakkında sizlere bilgi vermek, aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak istiyoruz. Klasik kürtaja nazaran vakumlu kürtaj işlemi sonrasında daha az ağrı yaşanması ve enfeksiyon riskinin en düşük seviyelerde olması nedeniyle günümüzde en sık kullanılan kürtaj yöntemidir. 

Klasik kürtaj operasyonuna kıyasla daha kısa bir sürede gerçekleştirilen bu yöntem lokal ve genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin erken haftalarında rahimde negatif basınç  yaratılarak tahliye ve dezenfeksiyon yapılmasını kapsamaktadır. Modern bir kürtaj yöntemi olan vakumlu kürtaj sonrasında hasta kısa bir süre içinde normal hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir. 

Operasyon öncesi vajina özel solüsyonlar ile steril hale getirilerek bakteri ve mikroplardan temizlenir.  Devamında her hasta için tek kullanımlık olan özel kanüller ile vajina girişinden rahme ulaşılarak negatif basınçla cenin tahliyesi yapılmaktadır. Vakumlu kürtaj operasyonun ortalama genel süresi 10-20 dk arası sürmektedir. 

Vakumlu Kürtajın diğer kürtaj yöntemlerine kıyasla avantajları;

  • Enfeksiyon riskinin minimum düzeyde olması 
  • Parça kalma riskinin sıfıra yakın olması
  • Operasyonun risk arz etmemesi
  • Uygulama sonrası kanamanın az yaşanması