Lokal Anesteziyle Kürtaj

Lokal Anesteziyle Kürtaj işlemi genel anestezi almasında sakınca olan hastalara uygulanmaktadır.  Kürtaj işlemi cerrahi operasyonlara dahil olmasına rağmen ameliyat olarak nitelendirilmez.  Jinekolog tarafından hastane ortamında gerçekleştiren işlem gebeliğin sonlandırılarak hamilelik sürecinin bitmesine neden olmaktadır.  İstenmeyen gebelik durumlarında, annenin sağlık sorunlarından kaynaklı olarak kürtaj yapılmak istendiğinde gebeliğin 10. haftayı geçmemesi gerekmektedir. 

Bütün tetkikler ve muayenelerin ardından kürtajın yapılmasında bir engel yok ise hastaya genel veya lokal anestezi verilerek operasyona başlanmaktadır.  Genel anestezi hastalar için daha konforlu bir seçenektir ancak kişinin sağlık durumu buna müsaade etmiyor ise lokal anestezi verilmektedir. Lokal Anesteziyle Kürtaj esnasında rahim içerisindeki dokular vakumlu kürtaj yöntemiyle dışarıya atılır.  Rahim tahliye edilerek gebelik sonlandırılarak hasta dinlenmek üzere odaya alınır. Kürtaj sonrasında hasta aynı gün içinde normal hayatına dönebilir. 

 Kartal Kadın Doğum Merkezimizde gerçekleşen lokal anesteziyle kürtaj operasyonu 3. şahıslarla paylaşılmadığı gibi hastanın bilgileri tamamen saklı tutulmaktadır. Kliniğimiz de yasal süreyi aşan kadınlara gebeliği sonlandırma işlemi yapılmamaktadır.