JİNEKOLOJİ NEDİR ?

Jinekolojik kontroller kadınlar için fazlasıyla önemli bir konudur. Jinekoloji; kadınsal hastalıkları ve onların sağlıklarını inceleyen bir bilim dalıdır. Jinekolojik bir muayene ilk defa 18 yaşında önerilse de rahatsızlık durumu varsa eğer yaşa bakmadan bu muayene her an gerçekleştirilebilir. Yılda 1 ya da 2 kez mutlaka bu muayene yaptırılmalıdır. Belli bir rahatsızlık durumu varsa muayene sayısı takip gerektirdiği için arttırılmalıdır.

Kadınlar mahremiyet açısından jinekolojik muayeneyi maalesef ki olmak istemiyorlar ya da sürekli erteliyorlar  fakat bu durum ertelenmemelidir. Kadınların sağlığı için bu durum asla hafife alınmamalı ve düzenli kontroller mutlaka sağlanmalıdır. İlk kez jinekolojik muayene olacak kadınlar utanç ve korku duydukları için doktorları tarafından mutlaka rahatlatılmalıdırlar.

JİNEKOLOJİK HASTALIKLAR NELERDİR? TEDAVİLERİ NASIL SAĞLANIR ?

Kadınlar düzenli kontroller sağlayarak yaptırdıkları muayeneler sayesinde bir çok hastalığın önüne geçmiş olur.  Herhangi bir sorun görülen durumda ise jinekolog ile birlikte hareket edilerek belirlenen sorunların tedavi süreci başlatılmış olur.

Adet düzensizlikleri, 15 - 16 yaşına girildiği halde adet görmemek, dismenore (ağrılı adet dönemi ), Karnın alt bölgesinde oluşan ağrılar, Anormal olarak görülen ağrılar ve kanamalar, dış genital bölgede hissedilen kitle, şişlik, kaşıntı, yaralar, vajinal akıntı, cinsel temasla bulaşan hastalıklar ve aklınıza gelebilecek diğer kadınsal problemlerin farkına varıldığında ya da bir farklılık hissettiğiniz de mutlaka bir uzman jinekoloğa görünmelisiniz.

Basit gibi görünen bu rahatsızlıklar bazen sizlere istemeyeceğiniz ve sağlığınızla ilgili kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden kontrolleri aksatmamakta fayda var. Sağlıklı günler dileriz…